PODKARPACKA 52 RZESZÓW | PRZYCHODNIA I SZPITAL DLA ZWIERZĄT | CAŁODOBOWE POGOTOWIE WETERYNARYJNE

CAŁODOBOWE POGOTOWIE WETERYNARYJNE

PRZYCHODNIA I SZPITAL DLA ZWIERZĄT

lek. wet. Rafał Matusz

W NAGŁYCH WYPADKACH

606 120 720

WYBIERZ TEMAT

ZABIEGI W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Właściciele zwierząt obawiają się zabiegów u swoich pupili, ze względu na konieczność przeprowadzenia ich w znieczuleniu ogólnym. Chcielibyśmy, aby taka sytuacja była jak najmniej stresująca zarówno dla Państwa, jak i Państwa podopiecznych. Poniżej zamieszczamy wskazówki oraz informacje na ten temat.

Warto wiedzieć, jak najlepiej przygotować swojego ulubieńca do zabiegu operacyjnego. Niestety, nawet przy najwyższym poziomie opieki weterynaryjnej istnieje ryzyko pojawienia się komplikacji. Należy jednak pamiętać, że korzyści płynące z zabiegu operacyjnego znacznie przewyższają ewentualne ryzyko wynikające z zastosowania znieczulenia ogólnego. Prawidłowe postępowanie przedoperacyjne oraz opieka pooperacyjna minimalizują ryzyko wystąpienia powikłań.

PRZYGOTOWANIE PACJENTA DO OPERACJI W ZNIECZULENIU OGÓLNYM

Przed planowanym zabiegiem należy wykonać podstawową diagnostykę: badanie kliniczne pacjenta oraz ogólne i biochemiczne badania krwi, pozwalające ocenić funkcjonowanie wątroby i nerek. W przypadku pacjentów starszych lub z grupy ryzyka lekarz weterynarii może zlecić wykonanie dodatkowych badań - np. EKG, RTG klatki piersiowej.
Bardzo istotnym elementem przygotowania zwierzęcia do operacji jest głodówka przez 12-18 godzin przed zabiegiem. Wypełniony przewód pokarmowy stanowi obciążenie dla układu krążenia i może osłabiać efekty znieczulenia. Co więcej, nasila odruch wymiotny, który jest efektem ubocznym niektórych leków stosowanych do znieczulenia ogólnego. Głodówka zapobiega zachłyśnięciu oraz  zaleganiu mas pokarmowych w żołądku i jelitach po zabiegu (ze względu na osłabienie perystaltyki).

Nie jest możliwe natychmiastowe położenie pacjenta na stole operacyjnym, tuż po jego przyjęciu! Proszę pamiętać, że stres Właściciela zawsze udziela się zwierzęciu, dlatego wskazane jest, aby miało ono czas na oswojenie się z nową sytuacją i uspokojenie podczas przygotowywania do zabiegu.

ZNIECZULENIE OGÓLNE

Znieczulenie ogólne można podzielić na dwa rodzaje: znieczulenie infuzyjne oraz wziewne. Pierwsze polega na podawaniu leków dożylnie, drugie na podawaniu gazów usypiających.

WYBUDZANIE ZE ZNIECZULENIA OGÓLNEGO

Proces wybudzania u każdego zwierzęcia przebiega nieco inaczej. Może trwać od kilku do kilkunastu godzin - zależy to od wielu czynników, np. wieku, gatunku, rasy lub wagi zwierzęcia.

W tym czasie organizm nie pracuje w fizjologiczny sposób. Przy wybudzaniu zwierzęta mogą skomleć lub popiskiwać. Związane jest to z metabolizmem środków do znieczulenia ogólnego oraz stopniowym powrotem świadomości. Nie jest to wywołane bólem, ponieważ po zabiegu pacjent dostaje leki przeciwbólowe.

W dobie po zabiegu pacjent może wykazywać nadmierną wrażliwość na hałas i silne światło. Pojawia się również problem z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała. Legowisko dla podopiecznego należy przygotować w ciepłym, pozbawionym przeciągów miejscu. Często konieczne jest dogrzewanie pacjenta, np. przy użyciu termoforów oraz przykrycie go kocem. Początkowo zwierzęta mają problem z koordynacją ruchową, dlatego kładzenie ich na fotelu lub kanapie wiąże się z ryzykiem, że spadną i zrobią sobie krzywdę.

W naszej Przychodni monitorujemy proces wybudzania i oddajemy Właścicielowi w pełni przytomne zwierzę.

OPIEKA POOPERACYJNA

Bezpośrednio po zabiegu pacjent nie dostaje doustnie ani płynów, ani pokarmu. Po znieczuleniu ogólnym odruch połykania jest osłabiony, co może być przyczyną zachłyśnięcia. Zdarza się również, że zwierzę wymiotuje i to również jest efekt uboczny działania środków do narkozy.

W momencie odzyskania świadomości i sprawności ruchowej podajemy świeżą wodę do picia, a pierwszy posiłek -  nie wcześniej, niż 24 godziny po zakończeniu zabiegu. O ewentualnej diecie decyduje lekarz weterynarii.

Rany pooperacyjne muszą zostać zabezpieczone tak, aby pacjent nie mógł ich uszkodzić. Przekonanie, że zwierzę "wyliże się" jest błędne! Wylizywanie rany i skóry w jej okolicy prowadzi do powstawania stanu zapalnego, co opóźnia gojenie i wydłuża okres rekonwalescencji. Może też doprowadzić do zanieczyszczenia rany i wdania się infekcji. Pacjent może także wygryźć szwy, co powoduje rozejście się brzegów rany i konieczność jej ponownego szycia. Najlepszym zabezpieczeniem jest kołnierz ochronny lub ubranko pooperacyjne. Bardzo ważne jest unikanie wszystkiego, co może spowodować uszkodzenie rany pooperacyjnej - gwałtownych ruchów, wskakiwania na meble itd.

Wskazania do dalszego postępowania zależą od rodzaju wykonanego zabiegu. Zwykle zalecane jest ograniczenie ruchu do krótkich spacerów na smyczy przez okres ok. 10-14 dni. Po ciężkich operacjach (np. ortopedycznych) okres ten może wydłużyć się do kliku tygodni, a nawet miesięcy. Warto zapytać swojego lekarza weterynarii o rodzaje zabiegów rehabilitacyjnych.

Zapraszamy do zapoznania się z prowadzonym przez nas leczeniem w działach Diagnostyka i Chirurgia.

Staramy się cały czas rozszerzać naszą ofertę, aby zagwarantować jak najlepszą opiekę Państwa Podopiecznym.
 
lek. wet. Rafał Matusz
z zespołem

podkarpacka logo PRZYCHODNIA I SZPITAL DLA ZWIERZĄT
lek. wet. Rafał Matusz

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek-Piątek   8:00 – 20:00
Sobota   10:00 - 16:00

KONTAKT TELEFONICZNY:

17 85-291-83  (w godzinach pracy)
606-120-720  (całodobowy ostry dyżur)

ADRES:

ul. Podkarpacka 52
35-083 Rzeszów