PODKARPACKA 52 RZESZÓW | PRZYCHODNIA I SZPITAL DLA ZWIERZĄT | CAŁODOBOWE POGOTOWIE WETERYNARYJNE

CAŁODOBOWE POGOTOWIE WETERYNARYJNE

PRZYCHODNIA I SZPITAL DLA ZWIERZĄT

lek. wet. Rafał Matusz

W NAGŁYCH WYPADKACH

606 120 720

WYBIERZ TEMAT

STERYLIZACJA

   STERYLIZACJA ZWIERZĄT DOMOWYCH

krzywda czy odpowiedzialność za pupila?

Wykonywanie zabiegu sterylizacji, czyli pozbawienie zdolności rozrodczych zwierząt domowych jest nadal dla wielu osób kontrowersyjne. Przyczyną tego poglądu są krążące mity i obawy, często bezzasadne lub przesadne. Opiekunowie zwierząt uważają, iż dla dobrego zdrowia suki lub kotki jest konieczny jeden miot w życiu- nie jest to prawdą!!! Zwolennicy tej teorii obawiają się, że poddanie pupila skomplikowanej i niezgodnej z naturą operacji, spowoduje zaburzenia w zachowaniu zwierzęcia lub jego otyłość. To również nie jest prawdą. Lekarze weterynarii pomagają zwierzętom, nie okaleczają ich i nie krzywdzą. Wieloletnie badania i długoletnia praktyka lekarzy wykazały, że zabieg sterylizacji zwierząt domowych nie przeznaczonych do hodowli, jest słuszny. Zwierzęta domowe, głównie psy i koty, poddane sterylizacji nie przeżywają stresu rozrodczego w okresie godowym. Wtedy organizm zwierzęcia wytwarza bardzo dużo hormonów płciowych, wyzwalających jeden z najsilniejszych instynktów zwierzęcych - potrzeba rozmnażania się. W okresie godowym zwierzęta starają się znaleźć partnera, przestają słuchać opiekunów, uciekają na spacerach, stają się agresywniejsze (nie czują głodu, niszczą mieszkania). Skutki walk, które toczą między sobą mogą być tragiczne. Dlatego opiekunowie powinni kontrolować rozmnażanie zwierząt domowych i kierować się zasadą "lepiej zapobiegać niż usypiać".

   WZGLĘDY ZDROWOTNE

Kastracja samca zapobiega nowotworom oraz schorzeniom prostaty. Sterylizacja samicy zapobiega występowaniu ciąż urojonych oraz wielu groźnych chorób takich jak ropomacicze, nowotwory narządów rodnych, nowotwory sutków. U samców najlepszym terminem tego zabiegu jest w 6-7 miesiącu życia. Samice zaleca się sterylizować przed pierwszą rują/cieczką lub tuż po. Po zabiegu przeprowadzonym w młodym wieku zwierzę dużo szybciej wraca do zdrowia. Zabieg przeprowadzony u starszego lub chorego zwierzęcia wiąże się z ryzykiem, powrót do zdrowia trwa dłużej i koszt zabiegu jest wyższy.

   LICZBY MÓWIĄ

Nowotwory sutków powstają u 90% niewysterylizowanych kotek i 50% niewysterylizowanych suk. Liczba potomstwa jednej suki, które dalej się rozmnaża, może dojść do kilkudziesięciu tylko w ciągu jednego roku! Schroniska dla bezdomnych zwierząt są przepełnione i niedofinansowane. Dlatego bardziej humanitarnym rozwiązaniem jest zabieg sterylizacji, który ogranicza liczbę urodzin niechcianych zwierząt domowych i zwiększa szansę na przedłużenie życia naszym podopiecznym. Odpowiedzialny opiekun nie dopuszcza do niekontrolowanego rozmnażania swoich podopiecznych.

Zabieg sterylizacji/kastracji jest normą we wszystkich cywilizowanych krajach i najskuteczniejszą metodą unikania niepotrzebnego przychówku.

Zapraszamy do zapoznania się z prowadzonym przez nas leczeniem w działach Diagnostyka i Chirurgia.

Staramy się cały czas rozszerzać naszą ofertę, aby zagwarantować jak najlepszą opiekę Państwa Podopiecznym.
 
lek. wet. Rafał Matusz
z zespołem

podkarpacka logo PRZYCHODNIA I SZPITAL DLA ZWIERZĄT
lek. wet. Rafał Matusz

GODZINY PRZYJĘĆ:

Poniedziałek-Piątek   8:00 – 20:00
Sobota   10:00 - 16:00

KONTAKT TELEFONICZNY:

17 85-291-83  (w godzinach pracy)
606-120-720  (całodobowy ostry dyżur)

ADRES:

ul. Podkarpacka 52
35-083 Rzeszów